Гру 04, 2020 story Блог 0

Казка для учня – це цілий світ, завдяки якому дитина розвивається, як особистість. Задача вчителя молодших класів полягає не тільки в тому, щоб навчити дитину уважно читати та переказувати текст, а викликати в учня потяг зануритись у розповідь, аналізувати вчинки героїв, уявляти послідовність подій мотивів дій персонажів. В сучасних реаліях, коли більшість дітей обирає гаджети замість читання, вчителю складно викликати інтерес до книги.

КОРИСТЬ КАЗОК ДЛЯ УЧНІВ МОЛОДШИХ КЛАСІВ

Казка – потужний інструмент в руках педагога. Якщо правильно скористатись ним, то можна не лише залучити дітей до читання, але й познайомити її з усім багатством людських стосунків:

 • ставлення учня до самого себе, до інших людей;
 • поводження з навколишнім світом природи;
 • шану до дорослих;
 • взаємодія з різними людьми (добрими і злими);
 • знаходити вихід із складних ситуацій;
 • надію і віру в існування справедливості і перемогу добра над злом.
  При грамотній організації процесу роботи з казкою в учнів можна також покращити мовлення, мислення, увагу, пам’ять, а головне – виховати гарні людські риси характеру.

КАЗКОВИЙ СВІТ ДИТИНСТВА: ЯК ЗАЦІКАВИТИ СУЧАСНИХ УЧНІВ?

Школярі початкових класів, зазвичай, не можуть сидіти на одному місці, а процес читання нецікавий для них лише тому, що треба мовчки сидіти деякий час, чекати поки інші читають по черзі казку. Початок роботи над текстом таким чином не зацікавить дітей.
Що ж, якщо ви – креативний вчитель і маєте за мету – викликати потяг до читання, то можна скористатись деякими цікавими прийомами:

 • Читання по ролям. У цьому процесі можна задіяти більшість учнів у класі. На початку уроку роздати їм ролі, яких вони мають озвучувати під час читання.
 • Театралізація. Якщо є час, то можна створити міні-театр, в якому школярі будуть героями казки. На кожному уроці треба задіяти нових учнів, після цього дати певні запитання для загального обговорення.
 • Малювання під час читання. Вчитель обирає деяких учнів, які будуть читати казку в той час, як інші мають намалювати малюнки до почутого.
 • Зміна кінця казки. Разом з класом вигадати свою цікаву кінцівку для тексту.
 • Створення авторської аудіо книги. У першому-другому класах запропонувати дітям скласти свою казку, заздалегідь придумати сюжет та зробити аудіозапис. У третьому-четвертому класах зробити свою книгу, придумавши дизайн обкладинки та малюнки, які будуть в цій книзі.

ВИХОВАННЯ КАЗКОЮ: ЯК РОЗВИТИ В УЧНІВ ГАРНІ РИСИ?

Перший вчитель – це друга мама, і на її плечі лягає важлива місія, пов’язана з вихованням та розвитком кожного учня зокрема. І це зробити можна завдяки казкам.

Сприяння спілкуванню

Гра-завдання “Інтерв’ю” після роботи над текстом, допоможе дітям знайти спільну мову. Пара учнів самі обирають собі персонажа і за сюжетом прочитаного відповідають на певні питання.

Розвиток уяви і мовлення

Фантазії дітей не знають меж, але головне – їм подобається складати свої власні історії. Дайте їм завдання скласти свою власну фантастичну історію на основі двох прочитаних. Також можливі інші варіації цього завдання:
1. Скласти історію про себе, свою сім’ю.
2. Запросити у казку героїв з іншої розповіді.
3. Придумати власних позитивних або негативних персонажів.
4. Створити казку про свої іграшки.

Розвиток уваги та мислення

Є декілька цікавих і простих методів:
1. “Шифри”. Учень має сам зашифрувати назву або героїв казки, щоб інші учні мали змогу відгадати це слово, наприклад, “Колобок” – “Коболок”.
2. Виготовлення аплікацій, малюнків під час читання казки. Коли вчитель читає книгу, діти повинні зробити пальчиковий малюнок або аплікацію до змісту твору.
3. Аналіз вчинків героїв. Один або декілька учнів мають стати поліцейськими, які аналізують поведінку персонажів.

Розвиток гідних людських якостей

Суть кожної казкової історії полягає в тому, що добро завжди перемагає зло, що не можна здаватись, лінитись та обманювати. Опрацьовуючи текст, важливо акцентувати увагу саме на цих явищах, пояснюючи дітям, що головне завжди залишатись добрим та чуйним до свого ближнього. С цією метою можна використати:
1. Дискусії. Задайте питання класу, якби закінчилась казка, якщо головний герой полінився врятовувати принцесу чи відмовився від певних випробувань тощо.
2. Ляльковий театр. Заздалегідь слід роздати ролі та підготувати іграшкових персонажів, а діти будуть їх озвучувати.
3. Запитання для роздумів. Кожному учню педагог дає одне конкретне питання для домашнього опрацювання, на наступне завдання дитина дає свою відповідь.

Казка – це величезний простір для вчительського потенціалу! Головне – не бійтесь використовувати нові методи та вірте в потенціал кожного зі своїх учнів!

А тим часом, пропонуємо отримати безкоштовну зимову дитячу історію від сучасного письменника.

Цю казку можна опрацювати на уроці, чи надати діткам для домашнього читання самостійно чи з батьками.

Читайте також