Сер 24, 2021 Fairy Блог 0

Арт-терапія: як мистецтво виліковує та виховує? 

Більшість дитячих хвороб чи проблем виникають на глибинному підсвідомому рівні. Арттерапія – це сполучна ланка між свідомістю і підсвідомістю дитини. Різні методи арт-терапії допомагають одночасно вирішати діагностичні та терапевтичні. Давайте трошки відкриємо світ арт-терапії та використання казок як додаткового інструменту для занять з дитиною. Саме візуалізація різних образів допомагає людині зобразити свої власні погляди на різні явища. 

АРТ-ТЕРАПІЯ: ЯК ПРАЦЮЄ ТА КОМУ НЕОБХІДНА? 

Арттерапія (у перекладі “лікування мистецтвом”) – досить популярна серед психологів та педагогів. Ця методика відрізняється ефективністю та простотою у підготовці. Провести цікаве заняття та виявити глибинні проблеми у дитини можна, використовуючи олівці, розмальовки, білі аркуші, дошки, мольберти, фарби, фломастери і т.п. Саме завдяки малюванню, розмальовуванню на підсвідомому рівні можна виявити, усвідомити та вивести з підсвідомості проблему, візуалізувати її на аркуші. Після цього вже можна працювати над вирішенням самої проблеми. 

Види та методи арттерапії 

Творчо підійти до діагностики психологічної проблеми у дитини можна, використовуючи різні види мистецтв, але найбільш популярними є: 

 1. Ізотерапія. Розмальовування або створення власних образів на аркуші. Для цього методу знадобляться розмальовки, альбоми, краски або кольорові олівці. Це швидкий та ефективний спосіб дізнатись про внутрішні переживання дитини. 
 2. Малювання пальчиками. Ця методика направлена на подолання страхів, сором’язливості у дитини. Такі заняття допоможуть стати більш упевненим в собі та в своїх здібностях. А для роботи знадобляться спеціальні пальчикові фарби, розмальовки або білі аркуші. 
 3. Кольоро-терапія. Досить ефективний спосіб для виявлення певних психологічних особливостей дитини: агресія, імпульсивність, сором’язливість і т.п. Вченими доведено, що за допомогою певних кольорів можна стимулювати біохімічні процеси в організмі людини, а також роботу мозку. 

Ізо-терапію можна використовувати у роботі з дітьми та дорослими. 

АРТ-ТЕРАПІЯ ДЛЯ ДОШКІЛЬНЯТ 

Заняття творчістю для дітей дошкільного віку – це весело, цікаво та необхідно для ефективного розвитку дрібної моторики. Малювання чи розмальовування різних персонажів допомагає знизити рівень нервозності, імпульсивності, агресії. У процесі малювання, у дитини формуються позитивні погляди на світ, а також паралельно вона вивчає цей світ. 

Методи арттерапії потребують не вербального спілкування, що досить вагомо для дітей, які погано говорять. Таким чином можна діагностувати та вчасно скорегувати мовні вади дитини.  

Переваги ізо-терапії у роботі з дошкільнятами: 

 1. Простота у підготовці. Можна використовувати розмальовки, фарби, кольорові олівці, фломастери і тому подібне. 
 2. Високий інтерес дітей до малювання. 
 3. Ефективність терапії. 

АРТ-ТЕРАПІЯ У РОБОТІ З ДІТЬМИ ШКІЛЬНОГО ВІКУ 

Малювання фарбами чи кольоровими олівцями дає змогу педагогу вирішати одразу декілька найпоширеніших проблем дітей молодшого шкільного віку: 

 • Адаптація до нового колективу.  
 • Корекція страхів. 
 • Звільнення від агресії, нервозності, психологічної скутості на заняттях. 
 • Розвиток комунікативних навичок для заповнення дефіциту спілкування. 
 • Підняття самооцінки учня. 
 • Розкриття творчого потенціалу дитини та відкриття нових можливостей. 

Завдання ізо-терапії повинні коригуватися з урахуванням віку та психологічних особливостей учнів. “Лікування мистецтвом” особливо необхідне у роботі з особами з: 

 1. ПТСР. 
 2. ЗПР. 
 3. Порушеннями поведінки. 
 4. Психічними розладами. 

Заняття можна проводити в групах або індивідуально, в залежності від психологічних особливостей учня. 

АРТ-ТЕРАПІЯ З ПІДЛІТКАМИ

Непростий перехідний період потребує використання не нав’язливих методів, які допоможуть гармонізувати психосоматичний стан підлітків. Для ефективності, ізо-терапія має бути системною та регулярною. 

Використання методів арт-терапії для дітей різного віку допомагає подолати комунікативні бар’єри, корегує поведінку, а головне –  гармонізує внутрішній стан дитини. 

АРТ-ТЕРАПІЯ З ВИКОРИСТАННЯМ КАЗОК

Просимо не плутати арт-терапію за допомогою казок з казкотерапією, адже в даному випадку це різні методики. Та все ж казки – це один з важливих інструментів арт-терапії, бо може підсилити ефект її використання. Підсилення ефекту арт-терапії досягається завдяки збільшенню мотивації дитини та заохоченню її до співпраці. Коли дитина малює власне представлення казкових ситуацій, вона разом з розвитком уяви, демонструє також особисте бачення подію чи ситуацію у казці.

Використовуючи розмальовки за мотивами казок, дитині буде цікавіше взаємодіяти з образами, які їй вже знайомі.

Додатковою перевагою використання казок для терапії також стане можливість обговорити зміст казки та її важливі моральні цінності. Читання казки стане гарним початком діалогу з дитиною, приверне на себе увагу та збудує надійний зв’язок під час занять.

Сучасні двомовні історії для дітей від проекту “Казки Погорєлова” та розмальовки за їх мотивами  точно зацікавлять дитину та сприятимуть її розвитку.

 

ПОПУЛЯРНІ РОЗВИВАЮЧІ ПРОДУКТИ

Цей матеріал створено виключно з пізнавальною метою й не може використовуватись як профільне джерело. Завжди приділяйте увагу дитині та при необхідності користуйтеся кваліфікованими порадами профільних фахівців.

Читайте також