Січ 22, 2021 Fairy Блог 0

Homo talus або як еволюціонували інтерактивні іграшки

Казки, ляльки-мотанки, дзиґи. Десятиліття тому в дітях зовсім інакше виховували турботу, людяність та відповідальність. Але і сьогодні, незважаючи на нові інструменти виховання грою, стандарти справжньої людини не змінилися.

У даному матеріалі ми поговоримо про те, як трансформувалися інтерактивні іграшки і як виховувати дитину за допомогою іграшок.

Інтерактивні ігри як спосіб навчання

Історики вважають, що перші ігри з’явилися одночасно з появою на землі перших людей. Іграшки, знайдені у дитячих похованнях, мали вигляд знарядь праці у мініатюрі.

Варто зазначити, що навчання через гру було невід’ємним досвідом виховання дітей, а зовсім не розвагою. Граючи, дітей привчали до норм суспільної поведінки, готували до вступу у шлюб, пологів і навіть потойбічного життя. Адже саме гра у розумінні дитини є фактично сакрально вільною діяльністю: вільною від страху, примусу, світогляду дорослих та простором самовиявлення, самопізнання.
Сьогодні навчання в ігровій формі – це універсальний інструмент, що дозволяє педагогу активувати все три рівні уваги у кожного учня окремо.

Впровадження ігрових технологій, на думку дослідника ігротехнік К. Роджерса, особливо потрібне, якщо дитині необхідно позбутися:
– низького ступіня самоприйняття, сумнівів та невпевненості у можливостях власного особистісного зростання;
– високої соціальної тривожності та агресивності до навколишнього середовища;
– емоційної лабільності та нестійкості.

Інтерактивні ігри для дітей можна впроваджувати у навчання з першого року життя: ляльки, кубики, бізіборди. А от серед самостійних розвиваючих розваг варто зазначити розмальовки – їх користь активно використовується для розвитку дрібної моторики малюка. Про всі позитивні властивості цієї простої розваги можна подивитись в окремому матеріалі “Про користь розмальовок”.

Вже з 4-х років можна зацікавити дитину механічними конструкторами чи простими пазлами.

М.В. Беніамінова у посібнику «Виховання дітей» зазначає, що використання механічних іграшок стимулює когнітивну діяльність та розвиває дрібну моторику рук.

Сьогодні виробники розвивальних іграшок не обмежилися простими механізмами. І з полиць просяться у дитячі руки образні іграшки (ляльки, пупси), що сприяють засвоєнню статевої ролі, що виявляється у виборі іграшок і діях з ними. Сьогодні такі ляльки можуть пити воду, розмовляти та навіть розповідати казки!

Користуються попитом іграшки-знаряддя (лопатки, формочки, відерця), що популярні у дошкільному дитинстві.

Технічні іграшки (машини, літаки), які відкривають для дитини галузь техніки, підштовхують її до експериментів, спонукають виникнення пізнавальних питань, як-от: «Чому крутяться колеса?». Спортивно-моторні та іграшки-забави можна знайти не тільки вдома, а і в освітніх закладах. Вони стимулюють розвиток емоцій. Важливу роль з давніх-давен відігравали і казки.

Якщо ігри з ляльками, дзиґами, кубиками були практикою соціальних взаємовідносин, то казки ставали теоретичним пластом, що передавав мудрість поколінь. Казки переповідали й в народі вони вважалися найголовнішим даром виховання у цілих поколінь. Вони передавали головні ідеї життя та взаємодії в певних колах суспільства, навчали, як би банально це не звучало, добру та злу і навіть знайомили з такими явищами як народження і смерть.
Казки ставали символічною трансляцією головних подій. Наприклад, згідно з етнологічними дослідженнями, казка про Білосніжку – не просто історія про дівчину, яка стала заручницею обставин. Потаємний сенс казки у зміні культурного пласта з язичницького на християнський.

А як можна поєднати когнітивні функції іграшок?

Трансформація звичної іграшкової форми могла статися лише у сучасному світі.
Згідно з теорією поколінь*, сьогодні грає з ляльками, будує фортеці з Лего та збирає пазли покоління Z. Доречі, для них актуальне збирання пазлів навіть на екрані персонального гаджета. Спробувати таку розвагу можна в відповідному розділі нашого сайта “Інтерактивні пазли”.

Покоління Z – це люди, які народилися пізніше 1995 року. Даному поколінню, яке виросло буквально зі смартфоном у руці, непросто додивитися навіть відео тривалістю у 5 хвилин. До речі, згадайте, як з плином часу скорочувалися інформаційно-розважальні відео: від 1,5 години наукових фільмів чи інтерв’ю до 15 секундних роликів у соціальних мережах. По суті, більшість відео стали за форматом нагадувати рекламні ролики з ключовими меседжами.

Покоління Z шукає велику свободу для створення і натхнення. Воно більше зацікавлене у створенні власного унікального контенту і буде працювати для стартапів, які дають їм можливість для інновацій. Покоління Z з самого раннього віку знає напевно, чим хоче займатися у майбутньому. Багато з цих людей вже навчаються самостійно, використовуючи безліч технологій навколо них, таких, як вебінари, YouTube, подкасти, щоб стати ближче до улюбленого заняття.

Які відео дивляться сучасні діти?

Спробуйте поспостерігати за дитиною віком 5-10 років і порахуйте скільки різних ігрових додатків у неї на смартфоні: аркади, симулятори, головоломки. Всі ці додатки – це зацифровані стандартні іграшки, якими звикло гратися не одне покоління.
Що стосується навчальної частини, електронне навчання можливо і з застосунком ігрових технологій.

Сьогодні перед батьками та педагогами усього світу стоїть надзадача: зробити гру та навчання максимально адаптивним для цього покоління. І знову на арену розваг виходить розвиваюча іграшка.

Сьогоднішні забави для дітей – це поєднання теоретичного і прикладного досвіду, та безпосередньої сенсорної взаємодії. А для того щоб зусилля принесли користь, вони мають доповнюватись важливим сучасним процесом.

Сторітелінг для дітей

Нумо розгляньмо декілька  вдалих прикладів, розвиваючих іграшок, створених проєктом “Казки Погорєлова” для виховання та навчання дітей в умовах сучасного повсякдення.

Розповідач казок – нічник

Темп сучасного життя змінив не тільки покоління дітей, а й батьків. Мультизадачність та пришвидшений темп життя залишають нам все менше часу на дозвілля з близькими. Розповідач казок – нічник, звісно, не замінить живого спілкування, але на мить дозволить дитині не почувати себе покинутою, а батькам впоратися з усіма справами.

Працює він так: пристрій розповідає казку і магічна розповідь супроводжується світло-кольоровою гамою, підсилюючи ефект таємничості та стимулюючи уяву дитині. Ритмічно змінні кольори з часом вколисують малечу, сприяючи здоровому та спокійному сну. Він має декілька вражаючих особливостей, наприклад, в ньому живе справжня рослина, дбаючи про яку дитина виховує в себе корисні якості. А від дотику до рослини – лунає музика. Дізнатись більше про іграшку.

Інтерактивна іграшка – Казкарику

Казкарику, який стане у пригоді, – це м’яка іграшка, що розповідає казки.
Вона стане незамінним другом дитини у період 3-5 років, коли настає час привчати малечу до окремого ліжечка. М’яка іграшка приємна на дотик. Маючи абстрактну форму, вона стимулює розвиток асоціативного ряду у дитини. Привчає до турботливого та дбайливого ставлення до ближнього. Ця інтерактивна м’яка іграшка виготовлена з різних за фактурою матеріалів. Тактильний контакт з нею допомагає розвинути дрібну моторику, пізнати структуру різноманітних матеріалів, а також заспокоїти дитину.

Часто інтерактивна гра є паличкою-виручалочкою для батьків, адже їх міцно тримає круговерть щоденних справ. Та ми переконані, що дорослі знайдуть час для якісної комунікації зі своїми дітьми.

Дізнатись більше про Казкарику.

Сучасні казки для дітей

Гарним варіантом спільного дозвілля є читання традиційних книжок. Розкрийте крутий дерев’яний бокс, оберіть одну з пяти цікавих дитячих книжок, зручно вмостіться поряд та прочитайте дитині казку на ніч. І за пів години і ви, і дитина позбавитеся від зайвого збудження, накопиченого за день. Читання книг розслабляє, тому буде дуже доречним перед сном. Водночас слухання та читання оповідок добре розвиває фантазію, чуйність і збільшує словниковий запас. А двомовність казок Погорєлова сприяє практиці англійської мови в молодшому шкільному віці. Згодом це щей допоможе заохотити та привчити дитину до читання.

Більше про набір книжок тут. 

Не можна оминути увагою і розвиваючі ігри з доповненою реальністю. Вони будуть актуальними насамперед для дітей, які не уявляють життя без смартфону. Використовуючи особливість цих ігор, можна стимулювати таких дітей робити корисні дії в реальності. Приміром, певне зображення чи аудіоефект виникатиме лише після виконання завдання. Отже, інтерактивна гра для дітей, яка завдяки сучасним технологіям поєднує навчальний та розважальний компоненти, буде цікавою і для батьків, і для дітей.

Інтерактивні казкові розмальовки

Простий, але ефективний інструмент дитячого розвитку за мотивами сучасних двомовних історій – Розмальовки. Вони мають інтерактивний компонент, відкривають доступ до безкоштовніх аудіоказок та електронних пазлів. Більше про розмальовки тут.

Тож робіть своє дозвілля казковим! Оберіть свою іграшку та подаруйте дитині хвилини щастя та магії. Турбуйтеся один про одного новими способами.

ПОПУЛЯРНІ РОЗВИВАЮЧІ ПРОДУКТИ

Читайте також